TYNKI

Tynki dekoracyjne wykorzystywane są w celu nadania powierzchni estetycznego wyglądu. Uzyskany efekt zależy zarówno od rodzaju tynku jak i metody wykorzystanej do jego nałożenia. Pozwalają uzyskać efektowne wykończenie powierzchni. Efekt dekoracyjny zależy od rodzaju tynku i metody wykorzystanej do jego nałożenia.
Rodzajów faktur jest w zasadzie nieskończona liczba. Efekt końcowy zależy od inwencji osoby, która wykańcza tynk. Tynki są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie pochłaniają również wilgoci z otoczenia.
Rodzaje tynków dekoracyjnych
– Tynk zacierany – zaciera się go packą, tworząc delikatnie fakturowaną powierzchnię.
– Tynk strukturalny – wzory odciska się lub żłobi w świeżo ułożonym tynku za pomocą packi, pędzla, wałka, szpachelki, szczotki.
– Tynk ciągniony – ma ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania pacą żłobi w tynku rozmaite wzory. Najpopularniejszy z nich to kornik.
– Tynk mozaikowy (kamyczkowy) – zawiera wypełniacze mineralne w postaci drobnych barwnych kamyczków. Jest elastyczny i odporny na uszkodzenia. Najlepiej nadaje się do dekorowania ścian w kuchniach i łazienkach, bo dobrze komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.
– Tynk japoński – składa się ze strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozowych, miki, minerałów. Kupuje się go w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę.
– Stiuk – jest wykonany z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego bądź drobnoziarnistego piasku. Można też kupić go w postaci gotowych suchych mieszanek. Jego powierzchnia jest idealnie gładka i lekko błyszcząca.

Tynki dekoracyjne można kupić kolorowe lub malować (lepszy efekt osiągnie się, barwiąc masę tynkarską przed jej nałożeniem na ścianę). W ofercie firm jest wiele barw – od jasnych (biały, szary, piaskowy) do mocniejszych, bardziej wyrazistych (czerwień, pomarańcz, żółć, błękit).
Te pierwsze tynki wewnętrzne przypominają naturalne kamienie (granit, marmur, piaskowiec, trawertyn) i idealnie pasują do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, drugie kojarzą się z klimatem śródziemnomorskim i pięknie wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w tej stylistyce.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3